Chihuahua – opis rasy

Chihuahua – opis rasy

Chihuahua to rasa, która określana jest mianem najmniejszej na świecie. Przez to, wielu właścicieli nie docenia jej potencjału. Wszak, Chihuahua to nie tylko słodka przytulanka, to także niezwykle pojętne zwierzę.

Chihuahua – charakter i usposobienie
Chihuahua to bez wątpienia pies, którego można określić mianem niezwykle pogodnego. Wesoły, zawsze chętny do zabawy i pieszczot pies to zwierzę, które cechuje bardzo duża wrażliwość. Bardzo szybko przywiązuje się do właściciela. Uwielbia być w centrum uwagi.

Chihuahua to czworonóg, który wymaga bezustannej opieki. Pozostawianie go na kilka godzin w domu nie jest najlepszym pomysłem. Psy tej rasy bardzo często cierpią na tzw. lęk separacyjny. Mimo swoich niewielkich gabarytów, Chihuahua to pies bardzo odważny. Nie czuje respektu przed większymi osobnikami, co może często wpędzać go w kłopoty.

Jest typem czworonoga, który z reguły nie wykazuje działań destrukcyjnych. Jeśli zapewnimy mu solidną dawkę ruchu i uwagi, możemy być spokojni o naszą pościel czy meble.

Chihuahua – opieka nad psem
Chihuahua to pies, który przez swoje gabaryty często traktowany jest jako mała przytulanka. Należy jednak wiedzieć, że poza tym, iż jest słodki, to wymaga również prawidłowej opieki.

Małe rasy psów z reguły nie są zbyt wymagające. Z Chihuahua jest podobnie. Psy tej rasy nie wymagają długich spacerów i ogromnej dawki ruchu. Zadowolą się rozrywką w czterech kątach. Warto jednak pamiętać, że poza aktywnością fizyczną, powinniśmy zapewnić psu aktywność psychiczną.

Chihuahua – pielęgnacja psa
Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, pielęgnacja Chihuahua nie jest zbyt absorbująca. Mała powierzchnia ciała sprawia, że nawet codzienne wyczesywanie nie stanowi problemu. Wszak, trwa zaledwie kilka minut.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku psów tej rasy jest właśnie szczotkowanie sierści. W zależności od typu szaty (Chihuahua występuje w szacie krótkowłosej i długowłosej), szczotkowanie należy przeprowadzać od 2 do nawet 7 razy w tygodniu. Im bardziej jedwabisty włos ma nasz pies, tym częściej należy go wyczesywać. Zapobiegnie to powstawaniu kołtunów i filców.

Nieco rzadziej, bo 3-4 razy w miesiącu należy realizować zabiegi:

  • czyszczenia uszu
  • czyszczenia oczu

Przypadłością charakterystyczną dla tej rasy jest łzawienie oczu. Z tego też względu, codziennie należy przemywać oczy i delikatnie (w kierunku wzrostu włosa) usuwać tzw. śpiochy.

Ponadto, psa tej rasy należy kąpać 2-3 razy w roku (nie częściej!). Dodatkowo, kontrolować należy długość pazurów. Jeśli pies nie porusza się po powierzchniach asfaltowych/betonowych – przycinanie pazurów należy realizować średnio raz w miesiącu.

Chihuahua – wychowanie i tresura psa
Chihuahua to pies, którego nie można określić mianem pracującego. Nie mniej jednak – uwielbia wszelkiego rodzaju treningi. Jeśli na dodatek, oznacza to sporą ilość smaczków…

Chihuahua mimo że jest typowym psem do towarzystwa, to jest pojętnym uczniem. Niestety, wielu właścicieli ignoruje ten fakt i nie poddaje psa szkoleniu.

Chihuahua – zdrowie psa
Małe rasy psów zwykle nie są okazami zdrowia. Niestety, podobnie jest w przypadku Chihuahua. Te niewielkie czworonogi bardzo często mają liczne problemy zdrowotne.

Najczęstsze dolegliwości diagnozowane u Chihuahua to:

  • alergia pokarmowa
  • problemy ze stawami
  • nadmierna łzawienie oczu

Weterynarze zauważają również, że są to psy „kruche”. Delikatne stąpnięcie na łapę czworonoga ważącego kilka kilogramów, może okazać się poważnym złamaniem.

Chihuahua – odżywianie psa
Chihuahua to pies, który według wzorca FCI waży maksymalnie 3,2 kilograma. To wszystko sprawia, że jest bardzo „tani” w utrzymaniu. Wszak, jego codzienna porcja to kilkadziesiąt gram karmy!

Psa tej rasy należy odżywiać 2 razy dziennie (dotyczy dorosłych osobników). Należy dbać o odpowiedni bilans diety, gdyż te niewielkie czworonogi wykazywać mogą tendencję do tycia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *