Jak dbać o zdrowie psa – kluczowe odżywianie

Jak dbać o zdrowie psa – kluczowe odżywianie

Bez cienia wątpliwości – prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie czworonoga. Niestety, wielu właścicielów nie przykłada do tego elementu szczególnej uwagi, co ma przełożenie na ogólną kondycję naszego psa. Poznaj dziesięć kluczowych zasad żywienia psów.

 1. Unikaj karm marketowych
  Zakup karmy dla psa w markecie ogólnospożywczym nie jest najlepszym pomysłem. Typowe „marketówki” są bowiem niepełnowartościowe, bogate w zboża i praktycznie wolne od mięsa. Opieranie żywienia psa na takiej karmie skutkuje nie tylko problemami zdrowotnymi, ale także defektami urodowymi (problemy z sierścią i uzębieniem).
 2. Analizuj skład karmy
  Analiza składu karmy jest absolutnie kluczowa. Warto pamiętać o tym, że najwartościowszym źródłem odżywczym jest mięso. Procent jego zawartości jest zwykle najlepszą wykładnią jakości karmy.
 3. Zadbaj o to by dieta była pełnowartościowa
  Z reguły każda karma przedstawiana jest jako zdrowa i pełnowartościowa. Niestety, w wielu przypadkach nie ma to zbyt wiele wspólnego z prawdą. Szczegółowe zapotrzebowanie psa można zweryfikować na podstawie danych opublikowanych przez FEDIAF.
 4. Podawaj posiłki o stałych porach
  Psy powinny zawsze jeść o stałych porach. Dzięki temu, metabolizm czworonoga będzie pracował znacznie wydajniej. Dzieje się tak, ponieważ psi organizm dostosowuje się do czasu posiłków.
 5. Karm psy dorosłe 1-2 razy dziennie
  Psy powinny być karmione maksymalnie dwa razy dziennie. Ich układ trawienny jest przystosowany do przyjmowania posiłków nawet raz na dobę. Dzięki temu, organizm psa lepiej zarządza dostarczonym materiałem odżywczym.
 6. Nie dokarmiaj!
  Dietę psa powinniśmy w pełni kontrolować. W momencie kiedy zaczniemy go dokarmiać staje się to niemożliwe.
 7. Nie podawaj resztek z obiadu!
  Wielu właścicieli psów popełnia karygodny błąd i podaje psom resztki z obiadów. Niestety, jedzenie tego typu nie nadaje się dla czworonogów. Jest bogate w niezdrowe tłuszcze i przyprawy. Te mogą wywoływać niepożądane reakcje układu trawiennego czworonoga.
 8. Zdecyduj się na jedną formę posiłków
  Zdarza się, że właściciele czworonogów miksują typy posiłków. Jednego dnia podają karmę suchą, innego mokrą, a jeszcze innego – serwują domowe jedzenie. Takie urozmaicanie diety czworonoga może jednak przynieść więcej szkód niż korzyści.
 9. Ogranicz nagrody i smaczki
  Przekarmianie i nadwaga bardzo często pojawia się u psów, których dieta jest zbilansowana. Dzieje się tak nie z powodu doboru karmy, czy braku aktywności fizycznej. Przyczyna jest prozaiczna – zbyt duża ilość nagród i smaczków. Niestety, niektóre – „ciasteczka” stanowią prawdziwą bombę kaloryczną dla naszego pupila.
 10. Zapewnij dostęp do wody
  Podstawową zasadą żywienia psów jest to, aby czworonóg ZAWSZE miał dostęp do świeżej wody. Psu można podawać zarówno wodę źródlaną, filtrowaną, przegotowywaną jak i prosto z kranu. Należy jednak pamiętać o tym, by była świeża (zaleca się wymieniać wodę co 12 godzin). W przypadku upałów, woda powinna być wymieniana częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *