Jak karmić Maltańczyka? Żywienie Maltese.

Jak karmić Maltańczyka? Żywienie Maltese.

Dieta dla Maltańczyka powinna być przede wszystkim dostosowana do jego wieku, wagi oraz aktywności. Karma przeznaczona dla małego szczeniaka będzie w znaczący sposób różnic się od tej dedykowanej dla starszych pupili. Zamiennie można karmić psiaka odpowiednim jedzeniem przygotowanym w domu.

Pamiętajmy również o tym, aby pod żadnym pozorem nie podawać psu czekolady. Zawiera ona trujący dla psa związek – teobrominę. Dawka 200 gramów czekolady może już przyczynić się do śmierci pupila.

Świetnym rozwiązaniem będzie gotowa karma

Dla Maltańczyka dedykowanych jest wiele gotowych karm. Przy wyborze należy kierować się tym, aby była przeznaczona dla ras małych i oczywiście o dobrej jakości. Oznacza to, że przede wszystkim musimy zapoznać się z jej składem. Jeśli nie mamy pewności w kwestii wyboru powinniśmy pomocy zasięgnąć u pracownika sklepu zoologicznego lub weterynarza. Z pewnością wybierze dla nas pełnowartościowy i dobry jakościowo produkt. Po zakupie należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń producenta odnośnie porcjowania karmy. Nie ma najmniejszej potrzeby dokarmiania pupila. Jedynie o czym należy pamiętać to zapewnienie psu dostępu do świeżej wody.

Z czego powinna składać się gotowa karma dla maltańczyków?

  • W składzie musi mieć ok. 40-50% mięsa;
  • Powinna zawierać jak najmniej zbóż, które pełnią role wypełniaczy. Zalecanym i zdrowym wypełniaczem jest ryż;
  • Nie powinna składać się z mączki mięsno-kostnej. Najlepiej, kiedy pozycja ta zastąpiona jest samym mięsem lub mączką z mięsa .

Ważne: Nie powinno się łączyć dwóch rodzajów żywienia w jednym czasie (tj. gotowa karma i jedzenie przyrządzone w domu).

Karma sucha czy mokra?

Wiele właścicieli maltańczyków zastanawia się czy lepsza dla ich pupila będzie karma sucha czy mokra. Zdaniem weterynarzy lepszym rozwiązaniem jest wybór karmy suchej. Zawiera ona więcej składników odżywczych i dodatkowo wpływa pozytywnie na uzębienie psa. Mokra karma składa się najczęściej z ok. 75 % wody – oznacza to, że jest ona uboga w wartości odżywcze. Jeśli jednak decydujemy się na jej wybór, przeanalizujmy dokładnie jej skład. Sprawdźmy czy zawiera ona wystarczającą ilość mięsa. Unikajmy dużego udziału procentowego wody, cukrów oraz konserwantów. Najlepsze mokre karmy cechuje krótki termin przydatności.

W jaki sposób przygotowywać posiłki dla psy tej rasy w domu?

Jak najbardziej maltańczyka można karmić jedzeniem, które zostanie przygotowane w domu , ale należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jego zapotrzebowanie dziennie to ok. 60 gramów chudego mięsa – zmielone lub drobno pokrojone. Możemy podawać je w formie surowej, bądź ugotowane. Jako źródło węglowodanów dobrym rozwiązaniem będzie porcja ugotowanego ryżu – ok. 30 gramów. Resztę najlepiej będzie, kiedy wypełnią gotowane warzywa w ilości ok. 90 gramów. Może to być np. marchewka, zielona fasolka, pietruszka. Odpowiednia ilość posiłków w skali dnia dla dorosłego psiaka może wynosić 2 porcje. Natomiast dla szczeniaka odpowiednia ilość porcji to 3-4.

Na koniec warto dodać, że maltańczyki posiadają bardzo dobry apetyt. Właściciele powinni dbać o odpowiednie porcjowanie jedzenia. Dokarmianie niewłaściwy dobór diety może się przyczynić do szybkiego tycia, a co za tym idzie pogorszenia zdrowia. Należy pamiętać również o tym, że każde zmiany żywieniowe mogą odbić się negatywnie na zdrowiu naszego pupila. Oznacza to, że jeżeli zdecydujemy się na jeden typów żywienia ( karma sucha/karma mokra/jedzenie przygotowywane samemu), nie należy go potem zmieniać.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *