Maltańczyk – wychowanie i opieka

Maltańczyk – wychowanie i opieka

Maltańczyk to rasa łagodnych psów do towarzystwa. Pupil będzie chętnie spędzał czas ze wszystkimi domownikami, nawet tymi najmłodszymi. Uwielbia zabawy, a najlepiej czuje się w domu leżąc na kanapie i obserwując to, co dzieje się dookoła. Psy te są bardzo miłe, zabawne i bystre. Bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli i przede wszystkim źle znoszą rozstania. Właściciel Maltańczyka powinien mieć na uwadze fakt, że jego pociecha bardzo często będzie domagała się głaskania, przytulania, poświęcania mu dużej uwagi i spędzania wspólnie z nim czasu.

Uwielbia obserwować

Psiakowi tej rasy powinno się przygotować jego kącik w takim miejscu, z którego będzie mógł łatwo obserwować to, co dzieję się w domu. Jeśli jest taka możliwość – powinno się mu również przygotować miejsce na balkonie, z którego dla odmiany będzie mógł obserwować co dzieje się na zewnątrz.

Krótkie spacery to za mało

Maltańczyki są bardzo optymistycznie nastawione do spacerów. Do tego bardzo lubią zabawy na świeżym powietrzu. Kiedy dostrzegą innego psa dowolnych gabarytów od razu chcą się z nim bawić. Jest to ich mocna strona, ponieważ potrafią nawiązywać świetne kontakty z innymi zwierzętami (także kotami). Podczas samego spaceru nie wykazują dużej ciekawości w stosunku do otoczenia. Idą blisko przy nodze, nie oddalają się. Psy tej rasy preferują wolne i długie spacery. Nie są skore do dużych wysiłków.

Pusty dom, rozłąka – tego nie lubimy

Rasa maltańczyków bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela i ludzi, którzy na co dzień go otaczają. W efekcie czego samotność i ogólny brak zainteresowania jest największym smutkiem dla takiego pieska. Zdecydowanie nie poleca się go osom, które często opuszczają dom na dłuższy okres czasu, ponieważ są zajęci np. pracą. Właściciel takiego zwierzęcia powinien dysponować dużą ilością czasu, podczas którego poświęci uwagę swojemu pupilowi.

Dąży do bliskości

Maltańczyk to wrażliwy pies. Historyczne tradycje i kontakt ze szlachetnymi damami tamtego okresu nauczyły przedstawili maltańczyków, że ich miejsce jest na kolanach. Psy te doskonale nadają się dla dzieci, cierpliwie znoszą noszenie na rękach. Na ogół nie oddalają się one samotnie od domu. Skore są do wędrówek dopiero w towarzystwie swojego Pana lub Pani.

Co powinno się robić wspólne z Maltańczykiem?

  • Możliwie często zabierać go ze sobą podczas wychodzenia z domu;
  • Stopniowo przyzwyczajać do samego zostawania w domu, ale nie długi okres czasu i nie za często;
  • Głaskać go, rozpieszczać i bawić się z nim;
  • Dbać o jego właściwe wychowanie.

Czego nie wolno robić?

  • Na pewno nie powinno się pozostawiać go samemu sobie bez uwagi;
  • Rzadko wychodzić z nim na spacery;
  • Traktować go surowo, brutalnie – to bardzo wrażliwe zwierzęta.

Podsumowując, maltańczyki to wspaniałe towarzysze życia, które uwielbiają się bawić. Żyją w zgodzie z innymi zwierzętami. Potrzebują jednak dużo uwagi. Uwielbiają dzieci, którymi także się opiekują. Nie znoszą samotności i braku zainteresowania. Często dedykowane są dla osób starzszych. Rasa te nie generuje dużych kosztów utrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *