Najpopularniejsze rasy psów

Najpopularniejsze rasy psów

Według szacunków, w Polsce niemal w 50% gospodarstw domowych jest pies. To ulubione zwierzę domowe Polaków. Nie ma w tym absolutnie nic co mogłoby dziwić. Wszak, psy to zwierzęta lojalne i wierne. Nie bez powodu mówi się, że są najlepszymi przyjaciółmi człowieka.

W dzisiejszej publikacji przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych ras psów w Polsce. Kolejność nie jest przypadkowa!

 1. Owczarek Niemiecki
  Popularny „German Shepard” to pies, którego najchętniej wybierają Polacy. Robią to z kilku powodów. Przede wszystkim owczarek niemiecki łączy cechy świetnego stróża i towarzysza. Ponadto jest wyrozumiały i cierpliwy przez co może obcować z dziećmi. W dodatku jest inteligentnym, nie robiącym zbyt dużych problemów wychowawczych psem.
 2. Yorkshire Terrier
  Jeden z najmniejszych przedstawicieli Terrierów, popularny „York” to typowa rasa do towarzystwa. Uwielbiający być w centrum uwagi pies to prawdziwy przyjaciel rodziny. Ma jednak niską tolerancję na obcych i przedstawicieli innych gatunków. Bywa szczekliwy, a brak uwagi może skutkować typowymi działaniami destrukcyjnymi, tj. podgryzaniem mebli, ucieczkami itd.
 3. Labrador Retriever
  O labradorach można mówić niemal w samych superlatywach. To cierpliwe, inteligentne i pełne prawdziwego uroku psy, które okazują się nie tylko dobrymi „pracownikami” (wykorzystywane są powszechnie w służbach ratunkowych), ale także wiernymi i lojalnymi przyjaciółmi.
 4. Golden Retrievery
  Goldeny, podobnie jak Labradory to psy o wielkim sercu. Równie inteligentne i bystre. Świetni towarzysze i psy pracujące. Nie nadają się jednak na stróży, gdyż… uwielbiają ludzi. Mogłyby być tulone i pieszczone całymi dniami, a i tak będzie im mało. Warto o tym pamiętać, w przeciwnym wypadku mogą chcieć zwrócić uwagę właściciela niepożądanymi zachowaniami.
 5. Sznaucery
  Sznaucery to psy, które hodowane są w kilku kategoriach: sznaucer miniaturowy, średni i mały. Każdy typ psa różni się tylko i wyłącznie wielkością. Poza tym, cechuje je to samo, a konkretniej: nieustanna skłonność do zabawy, nieprzeciętna inteligencja, wrażliwość i wielka potrzeba towarzystwa człowieka.
 6. Chihuahua
  Chihuahua to pies, który zachwyca swoim wyglądem. Typowy „filiżankowy” psiak, którego cechą jest oddanie i przywiązanie do właściciela. Mimo swoich gabarytów bywają naprawdę odważne. Nierzadko stawiają się większym osobnikom. Są szczekliwe, energiczne i temperamentne. Jednakże odpowiednie wychowanie sprawia, że pies ten nie będzie robił żadnych problemów.
 7. Maltańczyk
  Niewielkie, białe pieski o jedwabistym włosie zachwycają swoją urodą (i nie tylko!). To bystre psy, które nie mają kompleksu mniejszości. Mimo niewielkich gabarytów, nie boją stawić się czoła większym osobnikom (przy odpowiedniej socjalizacji). To psy, które cechuje wrażliwość i chęć nieustannego bycia w centrum zainteresowania.
 8. Buldog francuski
  Popularne „francuzy” to jedne z najsłodszych psów na świecie – tak z całą pewnością tę rasę scharakteryzowaliby właściciele buldożków. To pies o specyficznym wyglądzie. Uroczy, ale i leniwy i uparty. Ma jednak to „coś” w sobie, co sprawia, że zainteresowanie tą rasą jest naprawdę bardzo duże.
 9. Shih-tzu
  Shih-tzu to niewielkie psy, które wielbione są przez niemal każdego. Ich bardzo ważną cechą jest to, że nadają się dla alergików (nie uczulają). Poza tym, to psy o wielkim sercu i wierze w człowieka. Najlepiej czują się na kanapie i kolanach swojego właściciela. Są skore do nauki i zabawy.
 10. Beagle
  Spośród typowych „myśliwych” beagle to zdecydowanie najpopularniejsza rasa psa w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ poza swoimi nieprzeciętnymi zdolnościami do tropienia są również niezwykłymi towarzyszami. Ich cechą szczególną są duże, oklapnięte uszy, które niewątpliwe dodają im uroku.

Zgadzasz się z tym zestawieniem? Czy według Ciebie zabrakło tu przedstawiciela jakiejś rasy? Czy pies, którego posiadasz znajduje się w tym zestawieniu? Kto według Ciebie powinien się jeszcze tutaj znaleźć? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *