Niebezpieczne upały – jak dbać o psa latem?

Niebezpieczne upały – jak dbać o psa latem?

Psy to zwierzęta, które całkiem nieźle tolerują wysokie temperatury. Nie mniej jednak, w czasie gdy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie 25 stopnii Celsjusza i więcej, należy zadbać o szczególną opiekę nad psem.

Po pierwsze: ogranicz wygrzewanie się na słońcu
Psy bardzo często uwielbiają słońce. Poszukują cieplejszych miejsc i wygrzewają się. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie trwa to zbyt długo (do kilkunastu minut maksymalnie). W momencie gdy pies spędza w pełnym słońcu więcej czasu – należy ograniczyć ten proceder.

Po drugie: zapewnij odpowiednie nawodnienie psu
Dostęp do wody to rzecz oczywista. W upale należy jednak pamiętać o tym, aby psu wymieniać wodę na świeżą. Wszak, wysokie temperatury sprawiają, że woda nagrzewa się i nie jest dostatecznym orzeźwieniem dla Twojego czworonoga.

Po trzecie: pozwalaj psu na kąpiel
Większość psów z wielką chęcią korzysta z wszelakich zbiorników wodnych. Zezwól psu na kąpiel – to świetny sposób na szybkie wychłodzenie organizmu. Pamiętaj jednak o tym, by warunki były sprzyjające. Silny wiatr może doprowadzić bowiem do infekcji/przeziębienia.

Po czwarte: zorganizuj psu cień
Pies jest zwierzęciem, które potrafi o siebie zadbać. Kiedy tylko poczuje, że upał jest nie do zniesienia – będzie poszukiwał zacienionego miejsca. Warto zadbać o to, aby w okolicach kojca lub budy było miejsce nieco chłodniejsze.

Po piąte: ogranicz aktywność fizyczną
Przy bardzo wysokich temparaturach, pies znacznie szybciej się męczy. Temperatura ciała po aktywności fizycznej wzrasta momentalnie, dlatego też należy ograniczyć jej ilość. Bieganie i inne intensywne formy należy całkowicie wyeliminować w upalne dni.

Po szóste: nie zakładaj kagańca
Jeśli tylko nie jest to konieczne – nie zakładaj kagańca. Pies wychładza swoje ciało poprzez wymianę tlenową. Kaganiec może to mocno ograniczać, co z całą pewnością będzie skutkowało jeszcze większym dyskomfortem.

Po siódme: zwiększ liczbę posiłków
Organizm psa nawadniany jest także poprzez posiłki. W okresie letnim warto zadbać o to, by pies jadł częściej. Pamiętać należy jednak o tym, by ilość posiłków nie miała wpływu na całkowity bilans wartości odżywczych.

Po ósme: zadbaj o odpowiednią fryzurę
Fryzura Twojego czworonoga ma ogromny wpływ na ciepłotę jego ciała. W szczególności, zadbać należy o psy długowłose. Bardzo wysoka temperatura i gęste futerko może być naprawde kłopotliwe.

Po dziewiąte: nie zostawiaj psa w samochodzie!
Absolutnie, pod żadnym pozorem nie pozostawiaj psa w samochodzie. Nawet kilkanaście minut w zamkniętym samochodzie może doprowadzić do udaru cieplnego. Dlatego też, nawet jeśli musisz tylko na moment opuścić auto – zrób to ze swoim psem.

Po dziesiąte: zadbaj o prawidłową suplementację
Opcjonalnie możesz poprawić kondycję swojego czworonoga poprzez zastosowanie prawidłowej suplementacji. Kompleksy witaminowo-mineralne mogą okazać się naprawdę skuteczną bronią na silne upały. Wszak, im lepsza kondycja ogólna czworonoga, tym lepiej znosi on upały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *