Owczarek niemiecki – opis rasy

Owczarek niemiecki – opis rasy

Owczarek Niemiecki to rasa, która w Polsce cieszy się największą popularnością. Często określany mianem „Wilczura” pies to typ psa pracującego. Nierzadko wykorzystywany jest w ratownictwie, służbach medycznych czy w celu wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych.

Owczarek niemiecki – Charakter i usposobienie
German shepherd, bo tak brzmi oryginalna nazwa owczarka niemieckiego to pies o ogromnym temperamencie. Jest świetnym towarzyszem – pod warunkiem, że zadbamy o solidną dawkę ruchu. Zwykle jest opanowany i łagodny. Oczywiście, zdarzają sie osobniki wykazujące nadmierną agresję, ale bardzo szybko wykluczane są z hodowli.

Owczarek niemiecki jest psem niezwykle tolerancyjnym i wyrozumiałym. Dlatego też, doskonale dogaduje się z dziećmi. Należy mieć jednak na uwadze, że jego gabaryty i ogromna siła – mogą być zagrożeniem dla najmłodszych.

Psy tej rasy wymagają solidnej dawki ruchu (co najmniej 2-3 godziny treningu dziennie). Co więcej, forma treningowa nie powinna opierać się tylko na aktywnosci fizycznej, ale także psychicznej.

Owczarek niemiecki – pielęgnacja
Psy tej rasy występują w dwóch szatach: krótkowłosej i długowłosej. Zdecydowanie więcej uwagi jeśli chodzi o pielęgnację, wymagają osobniki z dłuższą sierścią. Ich włos, wymaga niemal codziennego wyczesywania.

Owczarki niemiecki uwielbiają wodę. Większość osobników nie odpuści żadnej okazji by wskoczyć do rzeki lub innego zbiornika wodnego. To wszystko sprawia, że ich sierść wymaga częstszych kąpieli. Należy jednak z tym bardzo uważać. Nadmierne stosowanie kosmetyków do kąpieli może powodować, że włos zostanie osłabiony. Dzieje się tak, ponieważ detergenty usuwają naturalną barierę ochronną z mieszka włosowego.

Poza wyczesywaniem i kąpielą psa, bardzo istotna jest pielęgnacja oczu i uszu czworonoga. Do czyszczenia tych części ciała warto stosować specjalistycze preparaty.

Ze względu na bardzo dużą ilość ruchu, owczarki niemieckie zwykle nie wymagają obcinania pazurów (ścierają się one po kontakcie z twardym podłożem).

Owczarek niemiecki – wychowanie/tresura/szkolenie
Co ciekawe, owczarki niemieckie to psy, które są widywane na szkolenia zdecydowanie najczęściej. Nie ma w tym nic co mogłoby dziwić – wszak, są niezwykle pojętne. Ich cechą szczególną jest jednak to, że… bardzo szybko się dostosowują.

Należy jednak wiedzieć, że psy tej rasy wymagają doświadczonego przewodnika. Jeśli nie zadbamy o ich prawidłowe szkolenie, możemy spodziewać się, że będą nieposłuszne. To w przyszłości zrodzić może wiele problemów.

Szkolenie owczarka niemieckiego można rozpoczynać już w wieku 8 tygodnii. Wówczas to, pies jest już na tyle mądry, by zrozumieć wszelkie podstawowe komendy.

Owczarek niemiecki – zdrowie
Owczarki niemieckie to psy, których długość życia oscyluje w granicach 12-16 lat. Najczęściej borykają się z takimi problemami jak:

  • dolegliwości trawienne (w tym skręt żołądka)
  • alergie pokarmowe
  • dysplazja stawów
  • kamień nazębny

Warto przy tym zauważyć, że czworonoga należy przyzwyczajać do wizyt weterynaryjnych już od wieku szczenięcego. Dzięki temu, w przyszłości nie będzie traktował weterynarza jako najgorszego zła.

Owczarek niemiecki – opieka
Jak wspomnieliśmy wyżej – owczarki niemieckie to psy, którym należy poświecać sporo uwagi. Codzienne, długie spacery i sesje treningowe to obowiązek. Dlatego też, decydując się na zakup psa tej rasy, trzeba mieć świadomość, że angażuje on sporą ilość naszego wolnego czasu. Psy poza dużą ilością ruchu wymagają także pieszczot. Mimo, że zaakceptują trudne warunki atmosferyczne, to zdecydowanie lepiej czują się w domu.

Owczarki niemieckie z powodzeniem mogą być szkolone w kierunku dyscyplin kynologicznych. Ich spora chęć do nauki, w połączeniu z ogromną inteligencją sprawiają, że nierzadko owczarek określany jest mianem najbystrzejszej rasy psów.

Pamiętaj: German Shepherd to rasa psa, która wymaga doświadczonego, konsekwentnego przewodnika. Psy tej rasy nie mogą być pozostawione same sobie, gdyż wówczas wykazują działania destrukcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *