Pielęgnacja psa – jak dbać o wygląd i zdrowie psa?

Pielęgnacja psa – jak dbać o wygląd i zdrowie psa?

Niezależnie od rasy, każdy pies wymaga sporej uwagi. Opieka nad najlepszym przyjacielem nie powinna być ograniczona do kilku spacerów i żywienia. Zadbać należy także o prawidłową pielęgnację czworonoga.

Pielęgnacja psa, czyli jak dbać o wygląd i zdrowie czworonoga?
Procesy pielęgnacyjne, którymi raczyć należy psa zależne są między innymi od wielkości rasy, warunków bytowania oraz rodzaju i długości sierści. Dzisiaj pragniemy przedstawić pięć podstawowych procesów, które musi realizować KAŻDY właściciel.

Kąpiel psa
Kąpiel czworonoga to zabieg, którego realizacja ma na celu usunąć kurz, zarazki i brud z jego sierści oraz skóry. Należy jednak wiedzieć, że nie powinna być przeprowadzana zbyt często. Wszak, stosowanie psich szamponów może powodować osłabienie mieszka włosowego i usunięcie naturalnej bariery ochronnej włosa. To sprzyja przesuszaniu się sierści, wypadaniu włosów oraz rozwojowi stanów zapalnych.

Z reguły psa należy kąpać tylko i wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka wyraźna potrzeba (sierść jest obłocona lub brzydko pachnie). Jeśli nie ma takowej, to po prostu zabiegu nie należy realizować.

Należy zrozumieć, że brak kąpieli czworonoga nie jest żadnym zaniedbaniem. Wręcz przeciwnie – utrzymanie czystości psa bez wykorzystywania szamponów i dużej ilości wody – jest sporym sukcesem.

Wyczesywanie psa
Zabiegiem, który absorbuje nas najczęściej jest wyczesywanie martwych włosów. Częstotliwość tego zabiegu zależy od:

  • kondycji sierści
  • długości sierści
  • typu sierści

Zazwyczaj jednak, zabieg należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. U psów z jedwabistym, długim włosem niezbędna jest realizacja tego typu zabiegu nawet codziennie.

Co oczywiste, długość tego procesu zależna jest również od typu włosa, jak i wielkości naszego psa. Wszak, krótkowłosej Chihuahua poświęcimy znacznie mniej czasu, aniżeli długowłosemu Owczarkowi Niemieckiemu.

Do tego zabiegu wykorzystujemy zwykle szczotki oraz grzebienie. Typ szczotki zależny jest od rodzaju włosa naszego pupila.

Szczotkowanie zębów
Mało który właściciel realizuje zabieg szczotkowania zębów swojemu psu. To ogromny błąd, który nie tylko powoduje nieprzyjemny zapach z pyska, ale także skutkuje odkładaniem się kamienia nazębnego.

Kości, gryzaki czy specjalne preparaty dentystyczne nie są tak skuteczne jak szczotkowanie zębów. Zabieg ten przeprowadza się przy wykorzystaniu specjalnych szczoteczek obustronnych lub na palec.

Waro zauważyć, że szczotkowanie poza funkcją higieniczną, ma także pozytywny wpływ na kondycję dziąseł naszego czworonoga.

Czyszczenie uszu oraz oczu
Regularnych zabiegów pielęgnacyjnych wymagają również oczy i uszy czworonoga. Oczy i uszy należy kontrolować codziennie, a czyścić wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

W przypadku psów z wyłupiastymi oczami (tj. Chihuahua, Pekińczyk itp.) oczy przemywać trzeba codziennie. Z kolei psy, których oczy są małe – nie muszą być poddawane temu zabiegowi zbyt często.

Jeśli zaś chodzi o pielęgnację uszu to – szczególną uwagę należy poświęcić psom, których uszy są klapnięte. Utrudniona wentylacja może się bowiem przyczynić do rozwoju stanów zapalnych.

Obcinanie pazurów psa
Panuje błędne przekonanie, że psy nie muszą mieć obcinanych pazurów, gdyż ulegają one naturalnemu ścieraniu. Owszem, dzieje się tak, ale tylko wtedy, gdy pies porusza się po twardych, betonowych lub asfaltowych powierzchniach.

Psy, które biegają po trawie lub najzwyczajniej w świecie – są kanapowcami, muszą mieć regularnie przycinane pazury. Zabieg ten można wykonać przy wykorzystaniu specjalnych obcinaczek. Nie należy stosować nożyczek i obcinaczy przeznaczonych dla ludzi, gdyż nie są one przystosowane do twardych pazurów psa. Mogą doprowadzać do zmiażdżenia i rozdwojenia pazura.

Zabieg obcinania pazurów z powodzeniem można przeprowadzić u weterynarza. Zwykle jego koszt oscyluje w granicach 10-15 złotych.

Pamiętaj: do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych należy przyzwyczajać psa od wieku szczenięcego. Wszak, wówczas to pies – jest bardziej skory do współpracy. Nawet jeśli nie zamierzamy go kąpać, czy obcinać mu pazurów – powinniśmy: wkładać go do wanny, wycierać ręcznikiem, włączać suszarkę czy swobodnie dotykać jego łap.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *