Zdrowie Maltańczyka

Zdrowie Maltańczyka

Zdrowie naszego maltańczyka powinno się mieć na uwadze już przy wyborze szczeniaka. By odpowiednio przygotować się do opieki nad pupilem, zaleca się dokładnie poznać historię jego rodowodu głównie pod względem rożnego rodzaju chorób.

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości wśród maltańczyków jest problem z otyłością, która przekłada się na problemy ze stawami. W celu uniknięcia takiego zjawiska powinno się zadbać o właściwie zbilansowaną i odpowiednio dobraną dietę dla psa.

W tym przypadku można skorzystać z gotowych karm lub przyrządzania posiłków we własnym zakresie. Decydując się na skorzystanie z gotowej karmy należy zawsze wybierać te o bardziej wartościowym składzie, które można znaleźć w specjalnych zoologicznych sklepach.

Czym charakteryzuje się odpowiednia karma dla Maltańczyków?

Dobra karma dla Maltańczyka powinna być przede wszystkim karmą przeznaczoną dla małych ras. Musi mieć również dobrą jakość, którą cechuje:

  • Występowanie mięsa w przedziale 40 – 50%;
  • Braku obecności mączki mięsno-kostnej na korzyść samego mięsa lub mączki z mięsa;
  • Zawartość jak najmniejszej ilości zbóż, które pełnią rolę wypełniaczy;
  • Występowanie zdrowych i dobrze trawionych wypełniaczy jak np. ryż.

O czym warto pamiętać samemu przyrządzając jedzenie dla pieska?

Maltańczyki mogą być karmione jedzeniem przygotowanym w domu. W tym wypadku należy przygotowywać dla nich chude mięso, koniecznie drobno pokrojone. Jego udział w codziennej diecie wynosi ok. 60 gramów. Do tego najlepiej dodać porcję węglowodanów – może być to np. ryż – w ilości 30 gramów. Na koniec nie zapominajmy o warzywach – np. marchew lub pietruszka. Ich porcja powinna wynosić ok. 90 gramów.

Z kolei odpowiednia ilość posiłków dla szczeniaka wynosi 3-4 porcje dziennie. W przypadku dorosłego psa wartości te zmniejszają się do nawet 2 porcji na dzień.

Spacer, piłka, frezbee – sposób na otyłość

Kolejnym czynnikiem, który przyczyni się do zwalczania otyłości wśród Maltańczyków jest odpowiednia ilość ruchu. Nie chodzi tutaj tylko o krótkie kilkuminutowe spacery. Psy z tej rasy uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu więc warto nauczyć psa aportować. Wskazane dla tych psów są długie, ale spokojne spacery, bowiem nie są one skore do dużego wysiłku.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu

Maltańczyki często borykają się z problemami związanymi z uzębieniem. Ich zęby mają tendencję do szybkiego osadzania się kamienia nazębnego. To problem praktycznie większości czworonogów tej rasy. Zapobiec temu można stosując specjalne kości lub odpowiednie pasty chroniące zęby przed kamieniem. Nie można zapominać także o regularnym szczotkowaniu zębów maltańczyka. Zaniedbanie tego zabiegu może doprowadzić do gorszych schorzeń, jak np. zapalenie dziąseł lub nawet w skrajnych przypadkach – wypadania zębów.

Dbałość o uszy

Nie należy zapominać o zabiegach pelengujących uszy naszego maltańczyka, ponieważ są one podatne na różnego rodzaju dolegliwości. Dzieje się tak, ponieważ uszy tych psów są zasłonięte przez futro, a w związku z tym nie mają odpowiedniej wentylacji. Taki stan może doprowadzić do zabrudzeń i stanów zapalnych. Na tym etapie odpowiednia pielęgnacja to podstawa.

Długie i bujne futro może zasłaniać niebezpieczne pchły lub kleszcze

Maltańczyki słyną z bujnego, prostego i delikatnego włosa. Ich sierść jest na tyle gęsta, że na pierwszy rzut oka można nie dostrzec tak poważnego problemu, jakim jest występowanie pcheł lub kleszczy.

Warto psa zabezpieczyć

Maltańczyki są dość mocno odporne na wszelkie choroby, a przyczynia się do tego długa ewolucja ich rasy. Mimo to warto jest pomyśleć o corocznych szczepieniach ochronnych na poważnie choroby, jak np. wścieklizna, parwowiroza lub nosówka. Jedyne urazy na jakie narażona jest ta rasa to: otwarte ciemiączko lub zwinięcia rzepki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *